Pieśni rzymsko-katolickie, prawosławne i ewangelickie mogli usłyszeć goście czwartej odsłony koncertu „Trzech Kultur” w Jedlinie Zdroju. Impreza promować ma ideę łączenia i poznawania bogactwa religijnego oraz popularyzować pieśni chóralne wywodzące się z tych tradycji.
- Te koncerty są już takim dobrym zwyczajem w naszej Parafii i od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Chcemy łączyć tradycje, gdyż przecież w sumie służymy jednemu Bogu. - mówi Ksiądz Ryszard Uryga, Proboszcz Parafii w Jedlinie – Zdroju. Wszystkie koncerty wzorem lat ubiegłych odbywały się w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Jedlinie Zdroju. Pierwszego dnia goście zapoznali się z zespołem Schola Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa, który w tym roku obchodzi15-lecie swojej działalności. Muzycy specjalizują się w wykonywaniu chorałów gregoriańskich. Na imprezę przygotowali głównie pieśni maryjne, między innymi najstarszy polski utwór chwalący Matkę Boską – Bogurodzicę. - Wielu Katolików ma kompleks, gdy słuchają z zazdrością chórów prawosławnych, czy zupełnie odmiennych, ale równie wspaniałych muzyków gospel z kościołów protestanckich. Korzeniem naszej cywilizacji jest jednak chorał gregoriański, bardzo trudny i elitarny rodzaj pieśni.– tłumaczy Sławomir Witkowski, Kantor Schola Cantorum Minorum Chosoviensis - Jeżeli nie będziemy praktykowali tej tradycji, to zagubimy gdzieś swoją tożsamość. – dodaje.
Podczas drugiego dnia imprezy kościół wypełnił się dźwiękami mającymi swoje korzenie w muzyce sakralnej czarnoskórych mieszkańców Ameryki. Zebrani mieli okazję wysłuchać zespołu „GospelJoy” z Poznania. Trzeciego dnia z kolei wystąpił dobrze znany w Jedlinie– Zdroju, męski chór „Oktoich”, wykonujący hymny i pieśni liturgiczne charakterystyczne dla tradycji prawosławnej. Koncert Trzech Kultur organizowany był przez Towarzystwo Miłośników Jedliny – Zdroju oraz Centrum Kultury.
źródło: 30minut
Wielkie otwarcie wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu już w weekend 21-23.06.2024!
czytaj więcejKoncert Henry No Hurry
Kamienna Góra – Centrum Kultury (ul. T. Kościuszki 4)
Niedziela, 19 maja 2024, godz. 19:00
Wstęp wolny!
czytaj więcejW tym roku wyjątkowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej. Oddajemy scenę najmłodszym artystom po raz 50-ty. Jest to najstarszy Festiwal tego typu w Polsce. Fakt ten sprawia, że będzie on wyjątkowy i bardzo uroczysty. Tegoroczną edycję Festiwalu Piosenki Przedszkolnej zaplanowano na 11 maja 2024r., godzina 11.oo, w Centrum Nauki, Kultury i Sztuki w Wałbrzychu, oddział na Piaskowej Górze przy ul. Broniewskiego 65a.
czytaj więcejWałbrzych stawia na świetną zabawę w czasie 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 28 stycznia w Starej Kopalni zaplanowano koncerty, pokazy, dmuchańce, zajęcia i atrakcje dla najmłodszych i oczywiście licytacje. Finał rozpocznie się o piętnastej i zakończy o dwudziestej symbolicznym światełkiem do nieba. Na ulicach miasta będzie kwestowało 260 wolontariuszy.
czytaj więcejPo raz pierwszy częścią Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu była BASSbórka, czyli klubowa impreza zorganizowana w Sztygarówce na terenie Starej Kopalni. To był udany debiut, a dodatkowo wydarzenie, którego uczestnicy ruszyli z pomocą Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Wałbrzychu. W czasie wydarzenia na naszej scenie pojawiło się kilku znanych i cenionych lokalnych didżejów. Uczestnicy nie tylko się bawili, ale także pomagali. W czasie imprezy zorganizowaliśmy zbiórkę na rzecz Schroniska. Zbieraliśmy suchą i mokrą karmę oraz koce dla psów i kotów. Pojawiły się także dwie puszki na datki (udało się zebrać ponad 10tys. złotych).
czytaj więcej