sowie

Muzyka, imprezy oraz wydarzenia muzyczne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-19 13:15

Ostatni komentarz: Witam- chciałem sprostować, stan surowy nie zagrał w Wałbrzychu, powód- choroba Daniela (bas). Zatem informacja jest nieprawdziwa. Pozdrawiam
dodany: 2009.01.24 12:45:37
przez: Kogut stan surowy
czytaj więcej
Jeden Bóg – Trzy Kultury
2011-10-24 15:26

Pieśni rzymsko-katolickie, prawosławne i ewangelickie mogli usłyszeć goście czwartej odsłony koncertu „Trzech Kultur” w Jedlinie Zdroju. Impreza promować ma ideę łączenia i poznawania bogactwa religijnego oraz popularyzować pieśni chóralne wywodzące się z tych tradycji.

- Te koncerty są już takim dobrym zwyczajem w naszej Parafii i od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Chcemy łączyć tradycje, gdyż przecież w sumie służymy jednemu Bogu. - mówi Ksiądz Ryszard Uryga, Proboszcz Parafii w Jedlinie – Zdroju. Wszystkie koncerty wzorem lat ubiegłych odbywały się w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Jedlinie Zdroju. Pierwszego dnia goście zapoznali się z zespołem Schola Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa, który w tym roku obchodzi15-lecie swojej działalności. Muzycy specjalizują się w wykonywaniu chorałów gregoriańskich. Na imprezę przygotowali głównie pieśni maryjne, między innymi najstarszy polski utwór chwalący Matkę Boską – Bogurodzicę. - Wielu Katolików ma kompleks, gdy słuchają z zazdrością chórów prawosławnych, czy zupełnie odmiennych, ale równie wspaniałych muzyków gospel z kościołów protestanckich. Korzeniem naszej cywilizacji jest jednak chorał gregoriański, bardzo trudny i elitarny rodzaj pieśni.– tłumaczy Sławomir Witkowski, Kantor Schola Cantorum Minorum Chosoviensis - Jeżeli nie będziemy praktykowali tej tradycji, to zagubimy gdzieś swoją tożsamość. – dodaje.
 


Podczas drugiego dnia imprezy kościół wypełnił się dźwiękami mającymi swoje korzenie w muzyce sakralnej czarnoskórych mieszkańców Ameryki. Zebrani mieli okazję wysłuchać zespołu „GospelJoy” z Poznania. Trzeciego dnia z kolei wystąpił dobrze znany w Jedlinie– Zdroju, męski chór „Oktoich”, wykonujący hymny i pieśni liturgiczne charakterystyczne dla tradycji prawosławnej. Koncert Trzech Kultur organizowany był przez Towarzystwo Miłośników Jedliny – Zdroju oraz Centrum Kultury.
źródło: 30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: