Zjeżdżamy z „Autostrady” w baśniowy świat, malowany gitarą i głosem Nicka Barreta i jego kompanów z grupy Pendragon. Jeśli uciekasz od tego, co cię przytłacza, jeśli szukasz swojego świata to sięgnij po „The World”.
Jest rok 1978. Gitarzysta Nick Barrett zapragnął założyć zespół muzyczny. Mając w duszy muzykę zespołów art-rockowych, zainspirowany gitarowymi popisami Davida Gilmoura, rozgląda się za muzykami, którzy mu w tym pomogą. Wkrótce do Nicka dołączają: Julian Baker (gitara elektryczna, wokal), Nigel Harris (perkusja) oraz Stan Cox (gitara basowa). Młodzi muzycy nazywają siebie „Zeus Pendragon”. Nazwa jest niepraktyczna i pozostają przy „Pendragon”. Tworzą swój własny repertuar i koncertują zdobywając popularność w klubach. Zaczynali w ciężkich czasach dla twórców muzyki wzorowanej na progresywnych gigantach,
Kiedy w 1991 roku ukazał się „The World”, mało kto słyszał o zespole.
Wcześniejsze dokonania Nicka Barretta zyskały przychylność jedynie prawdziwych fanów rocka progresywnego. Upór lidera sprawił, że nagrał 6 utworów. Słychać w nich doświadczenie i zaangażowanie. Płyta robi furorę wśród fanów. Zachwyca znawców i krytyków gatunku. Do muzyki wkrada się nowy element – piękny, baśniowy klimat.
Już pierwszy utwór „Back in the Spotlight” uzmysławia nam, że wkroczyliśmy w świat baśni. Baśni rockowej. Mistrz gitary i lider zespołu Barrett czaruje nas łatwością komponowania fantastycznych melodii. Clive Nolan wydobywa ze swoich klawiszy dźwięki, które nadają ten właśnie bajeczny klimat. Kolejny, ponad 11 minutowy „Voyager”, to rodzynek całej muzyki progresywnej. Opowiada o tęsknocie podróżnika za Ameryką. Utwór wieńczy ponad 3 minutowe gitarowe solo. Przypomina popisy Steve'a Hacketta , Andy Latimeria (o którym – de facto, jest ten utwór), a nawet Steve'a Rothery. Najkrótszy „Shane” promował płytę. Taki, muzyczny skrót całej płyty. Piosenka wchodzi po pierwszym przesłuchaniu. Bez trudu usłyszymy tam gitarę z płyty „The Dark Side Of The Moon” - Pink Floyd. Kolejny utwór „Prayer” rozpoczyna klawiszowy wstęp, melodyjny głos i naprzemiennie gitary i klawisze prowadzą nas przez tę bajkę. Ponad 20-minutowy „Queen Of Hearts” składający się z trzech części zachwyca rzadko spotykanym w muzyce rockowej pięknem. Rytmiczna, trzecia część „The Last Waltz” ślicznie ją zamyka. Ostatni „And We'll Go Hunting Deer”, kontynuuje baśniowe klimaty. Album jest spójny i równy, a po przesłuchaniu długo nie można wrócić do realnego świata.
Był to pierwszy album, który ujawnił wszystkim brzmienie Pendragonu - rozpoznawalne od tej pory na całym świecie. Charakterystyczny rockowy styl absorbuje wszystkie zmysły słuchaczy swoimi melodiami. To muzyka pełna emocji, ponadczasowa.
Bajkowość „The World” podkreśla również grafik – Simon Williams – który na stałe będzie tworzył przepiękne okładki do kolejnych płyt. Grafiki przepięknie podkreślają klimat muzyki. Nadeszły dobre czasy dla Pendragonu.
Jeśli o mnie chodzi, muzyka Pendragonu jest dla mnie równie ważna jak twórczość Genesis, Marillion, IQ, itp. Posłuchajcie ich płyt, a docenicie dokonania tych ambitnych muzyków.
Ryszard Stochła / 30minut
The World - Pendragon, 1991
1. Back in the Spotlight (7:39), 2. The Voyager (12:15), 3. Shane (4:25), 4. Prayer (5:21), 5. Queen of Hearts (21:46) - a) Queen of Hearts, b) ... a Man Could Die Out Here ..., c) The Last Waltz, 6. And We'll Go Hunting Deer (7:14)
Nick Barrett - gitary, śpiew; Clive Nolan - instrumenty klawiszowe; Peter Gee – gitara basowa; Fudge Smith - perkusja.
Koncert Henry No Hurry
Kamienna Góra – Centrum Kultury (ul. T. Kościuszki 4)
Niedziela, 19 maja 2024, godz. 19:00
Wstęp wolny!
czytaj więcejW tym roku wyjątkowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej. Oddajemy scenę najmłodszym artystom po raz 50-ty. Jest to najstarszy Festiwal tego typu w Polsce. Fakt ten sprawia, że będzie on wyjątkowy i bardzo uroczysty. Tegoroczną edycję Festiwalu Piosenki Przedszkolnej zaplanowano na 11 maja 2024r., godzina 11.oo, w Centrum Nauki, Kultury i Sztuki w Wałbrzychu, oddział na Piaskowej Górze przy ul. Broniewskiego 65a.
czytaj więcejWałbrzych stawia na świetną zabawę w czasie 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 28 stycznia w Starej Kopalni zaplanowano koncerty, pokazy, dmuchańce, zajęcia i atrakcje dla najmłodszych i oczywiście licytacje. Finał rozpocznie się o piętnastej i zakończy o dwudziestej symbolicznym światełkiem do nieba. Na ulicach miasta będzie kwestowało 260 wolontariuszy.
czytaj więcejPo raz pierwszy częścią Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu była BASSbórka, czyli klubowa impreza zorganizowana w Sztygarówce na terenie Starej Kopalni. To był udany debiut, a dodatkowo wydarzenie, którego uczestnicy ruszyli z pomocą Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Wałbrzychu. W czasie wydarzenia na naszej scenie pojawiło się kilku znanych i cenionych lokalnych didżejów. Uczestnicy nie tylko się bawili, ale także pomagali. W czasie imprezy zorganizowaliśmy zbiórkę na rzecz Schroniska. Zbieraliśmy suchą i mokrą karmę oraz koce dla psów i kotów. Pojawiły się także dwie puszki na datki (udało się zebrać ponad 10tys. złotych).
czytaj więcejW sobotę 2 grudnia przejmujemy jeden z wieczorów Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka i robimy w Starej Kopalni, a dokładnie w Sztygarówce - BASSBÓRKĘ! To będzie pierwsza impreza z muzyką elektroniczną w tym budynku.
Start: 21:00 / Koniec 2:00. Liczba miejsc ograniczona.